Календар пам’ятних дат

Щовесни, коли тануть сніги

І на рясті засяє веселка,

Повні сил і живої снаги

Ми вшановуєм пам'ять Шевченка.

9 березня день народження Тараса Шевченка, українського поета, художника, мислителя.

Нині Шевченків «Кобзар» для українців те саме, що й Біблія. Його загортали у вишитий рушник і зберігали біля образів як святиню. По ньому український селянин, водячи зашкарублим, покрученим від важкої праці пальцем, вчився читати. Вуста старанно шепотіли заповітні прості рядки, а розум осявала істина: «Борітеся – поборете!» Його вчили напам’ять. Політв’язні царату, дисиденти, шістдесятники. Шевченко був з кожним українцем у тюрмах, таборах і на засланні, на чужині, в еміграції. Був на Майдані і в окопах війн, в руїні Донецького аеропорту з нескореними кіборгами і з кожним українцем, що залишився на окупованих агресором українських територіях. Попри час, Шевченко не віддаляється, не бронзовіє. Він – апостол правди – живий! У чому криється цей феномен, ця дивна незбагненність? У живому щирому слові Тараса, що іноді бринить як струна, а іноді подібне до гострого важкого меча. «Без Нього… хто знає, що було б з нами!», - зазначив Богдан Лепкий.

Згадаймо сьогодні нашого пророка і генія Тараса Григоровича Шевченка.

Шевченко в цифрах

Чи багато ми знаємо про Тараса Григоровича поза шкільною програмою? До вашої уваги сім цікавих фактів про народного Кобзаря...

Здавалося б, що можна додати до історії найвидатнішого українця Тараса Шевченка? Але чому ж серед цілої плеяди талановитих, неординарних українців найвидатнішим став саме він? Одні скажуть – бо зміг піднятися з самого низу і з кріпака стати вільною людиною. Інші довго аналізуватимуть його творчість. А «Книга-Мандрівка» пропонує вам помандрувати в Україну, в часи, що настали після ліквідації Гетьманщини, та побачити все на власні очі!

Остап Вишня колись сказав про Шевченка, що це людина, яка урятувала цілу націю. Тарас Григорович завжди буде жити в серцях українців, а його невмирущий дух витати над Україною. Пригадаймо деякі з його поезій і так вшануємо пам'ять Великого Кобзаря.

Тарас Шевченко – найвидатніший український поет. Перевірте, наскільки добре ви знаєте його життя і творчість.

Є люди, як свічки, -

згорають, відходять у небуття.

Є люди, як зірки, -

горять і світять все життя

Зіркою такої величини для всіх українців є поетеса Леся Українка.

«…Окраса і гордість української нації, одна з фундаторів української літератури… Наш патент на благородство перед Європою і світом. Класик української, всеслов’янської, європейської та світової літератури, геніальна поетеса і драматург, талановитий прозаїк і перекладач, учений-літературознавець і фольклорист-етнограф, публіцист, педагог, видавець, журналіст, поліглот, громадський діяч», - такими словами висловив своє бачення цієї талановитої особистості літературознавець Б. Степанишин.

З метою вшанування пам’яті Лесі Українки та відзначення 150-ї річниці від дня її народження у нашому коледжі заплановані заходи, до яких запрошуємо долучитися усіх бажаючих.

Леся Українка настільки глибока і неосяжна, що до неї можна йти все життя. Відкрити наново геніальну поетесу може кожен - досить взяти до рук томик поезій, прочитати драматичні поеми, в яких образи чужих культур і народів розкривають «образи рідної неволі». Поетка-борець, що понад усе ставила свободу свого народу і кожної людини, авторка ніжних інтимних поезій, що вилила в них слова свого зболеного серця, Леся Українка заслуговує, щоб ми її читали, знали, пропагували.

У бібліотеці коледжу експонується книжкова виставка «…Ні! Я жива! Я буду вічно жити!», яку підготували працівники бібліотеки Москалець Т.П., Бабич О.П., Копилаш О.М.

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Вірші Лесі Українки вчать змалку, тож здавалось би, що ми знаємо про цю письменницю все. Адже про неї завжди багато говорять, багато пишуть, багато дискутують. Та є факти життя і творчості Лариси Петрівни, які стануть новими і цікавими для вас.

Леся Українка. Цікаві факти.pdf

А чи відомо вам, що поетка добре зналася на тогочасній моді? Леся ніколи не наслідувала модні тренди, а створювала власні, феміністичні, щоб популяризувати нову культуру ставлення до жінок.

Аби ви краще зрозуміли стиль української поетки, прочитайте про 5 улюблених модних прийомів Лесі Українки.

Ґрунтовної прижиттєвої критики, за винятком хіба що відомої статті І. Франка, Леся Українка, по суті, не мала. Зате мала повний респект і репутацію письменниці, котра пише на незвичні для українського читача «екзотичні» теми. Згодом, починаючи з 1920-х рр., набула популярності Франкова теза (зрештою, однобічно трактована) про Лесю Українку як «трохи чи не одинокого мужчину на всю новочасну соборну Україну», і з часом вона перетворилася на «ханську грамоту», яка й донині «блукає» по підручниках і навчальних посібниках.

Пропонуємо переглянути фільми про Лесю Українку, які, можливо, відкриють цю геніальну жінку по-новому.

- «Не така як усі». Історична правда з Вахтангом Кіпіані. Її називають генієм, або «індиго». Вона могла б стати прекрасною піаністкою і композитором. Але чого хотіла сама Леся Українка? Та хто у найважчі моменти підставляв поетесі своє плече?

- «Іду до тебе». Кінооповідання про чотири роки життя Лесі Українки: 1897—1901. Фільм вийшов у прокат в УРСР у 1971 році з українським дубляжем від Кіностудії Довженка. У ньому йдеться про трагічне кохання Лесі Українки до революціонера-марксиста Сергія Мержинського. Стрічка нагадує нам про любов поетки до України, до рідної мови, її революційну та національну позицію у справі боротьби за існування України. Фільм складається з мозаїки спогадів, настроїв, уривчастих епізодів, які, сплітаючись, створюють чисту ліричну мініатюру.

- Унікальний запис спогадів Ізидори Косач-Борисової, сестри Лесі Українки.

І. Косач-Борисова, член-кореспондент УВАН у США, читає спогади «Леся Українка в оточенні близьких – родини і друзів» на конференції з нагоди 50-річчя з дня смерті письменниці. Нью-Йорк, УВАН у США, 3 грудня 1963 р.

- «Вір мені…» . Гра долі. Історія кохання Лесі Українки до Сергія Мержинського. Протягом однієї трагічної ночі Леся Українка написала драматичну поему «Одержима». В ту ніч вона прощалася з коханим, який пішов із життя. Та якими б не були удари долі, Всевишній завжди осявав Лесю промінням любові. В коханні Леся Українка була одержимою. Про силу кохання Лесі Українки - у документальному серіалі «Гра долі» від студії «ВІАТЕЛ» з ведучою Наталкою Сопіт.

- «Леся Українка – «геній тендітної незламності» (відеопрезентація). Основні факти життя і творчості поетки. Чудова робота від Адріани Химинець. Неймовірно цікаво, змістовно і дуже жіночно й вишукано.

- Карпа про Лесю Українку: Мавка, фемінізм і 200 гривень. Думаєте, що після шкільних уроків з літератури знаєте про Лесю Українку та її «Лісову пісню» все? А що як Лісова Мавка живе зовсім не в лісі, а запалює ді-джейством молодь, має крутезні татуювання та голить скроню? Не вірите? Тоді мерщій вмикайте нову серію «Книги-Мандрівки», яку написала та озвучила письменниця, вокалістка гурту QARPA – Ірена Карпа!

До речі, про Лесю Українку планують зняти фільм. Режисером стане грузинська кінорежисерка, сценаристка та композитор Нана Джанелідзе. Картина з робочою назвою «Леся Українка. Узлісся» представляє історію життя великої поетки з ранніх років до останніх днів. Головну роль у байопіку зіграє Дар’я Полуніна. Акторка каже, що весь масштаб історичної кінобіографії про Лесю Українку усвідомила тільки під час зйомок: «До цього образ Лесі був для мене дуже хрестоматійним. Після того, як я почала занурюватись у її життя, мені навіть стало страшно від того, якою величною була ця жінка. Адже я - така маленька людина у порівнянні з нею – як я повинна це передати? Чим далі, тим більше я розумію, якою живою, чутливою та величною вона була. Дуже хочеться, щоб про це дізналися усі».

З нагоди дня народження Лесі Українки, української письменниці, авторки легендарної «Лісової пісні» і просто надзвичайно сильної жінки, ми підготували для вас підбірку пісень українських виконавців на слова поетки. Адже поезію слід святкувати поезією, а ще краще - поезією і музикою.

Хочете перевірити свої знання про життєвий і творчий шлях Лесі Українки? Пропонуємо дати відповіді на питання онлайн-вікторини або пройти тести «Чи знаєте ви Лесю Українку?».